>Kapkaradır…

>

Baba işsiz!

Anne perişan. Akşama ne pişireceğim diye düşünüyor kara kara.

Tek göz evde en az 3 çocuk. Kış mevsimi çetin ama eve bir ”torba getiriyor baba. İçindeki toz gibi bir şey… Yumurta gibi elips şeklinde olanda var tabi. Diğerinden tek farkı makinede sıkıştırılmış.

Akp’nin zehir gibi kömürleri. Kalorisiz! İnsanların günden güne yoksullaştığı yetmiyormuş gibi tepesinde birde hava kirliliği. Avuç açan insan yığınları üzerine koyun birde oksijen felaketini.

*

Sakın şaşırmayın, hiç unutamam; İktidar bu kömürlerden Antalya’da, hemde yaz ortasında dağıtmıştı. Yazın kavuran sıcağında kömürde n’oluyor yahu?” diyerek üşenmeyip gidip yakından bakmıştım. Tır dolusu poşetler ve etrafında koşuşturan çoluklu çocuklu ahali… Ve kebapçıdan fırlayıp işaret parmağını bu manzaraya uzatmış, yanındakine haber veren şaşkın turistler kafalarını çevirip bakıyordu, ne oluyor acaba diye? Sanırsın ki Somali halkına peksimet dağıtıyorlar.

*

Neyse dönelim Deniz Baykal’a. Güya gördü ya kömürün hikmetini, iki elle sarıldı kara çarşafa. İyi niyet elçileri gibi hababam parti rozeti takıyor yakalara.

*

İşte, bütün bu olan bitenler; beceriksiz, basiretsiz ve arsızlığı meslek edinmiş yöneticilerin, başımıza ördükleri yoksulluk belasından başka bir şey değildir.

Altmış yıldır toplumu kucaklayan(!) politikacılar tarafından sağa sola çekiştirilmiş, kandırılmaya ses çıkartmayan eğitimsiz kitlelerin, kendi kendilerine ”n’olacak bu memleketin hali?” deyip de kafasını bir türlü kaldırıp hesap soramayışındandır.

Bence hiç başka sebep aramayın.

Cumhuriyetin kaderi kaldı ”zifir gibi” karanlığa.

Ne yapsanız da, ne etseniz de…

Karadır kardeşim kara bu ülkenin yazgısı.

Cem Akkılıç
16 Aralık 2008

MANŞETTEKİLER

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: